Szakdolgozat
Tanszékünk új névvel (Alkalmazott Fenntarthatóság Tanszék) 2022.08.01-től a mosonmagyaróvári karhoz csatlakozott (melynek szintén új neve van: Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar). A szakdolgozat készítési és záróvizsga szabályzatok szinkronizálása befejeződött. Honlapunkon már az aktuális információk, sablonok, követelmények, határidők érhetők el.
Szakdolgozat/diplomamunka-készítés és diplomázás rendje:
1. Konzulens- és témaválasztás
2. Szakdolgozat megírása
3. Szakdolgozat leadás
4. Jelentkezés záróvizsgára
5. Felkészülés a védésre
6. Felkészülés a záróvizsgára
GYIK és a Tanszék frissített szakdolgozati adatbázisa
Általános útmutatók, nyomtatványok végzős hallgatók részére:
Szakdolgozat tantárgy feltételei: N(L)GB_KM099_1, AJN(L)B_KMTM099
Feladat-kiíró lap szakdolgozathoz (doc)
Választható szakdolgozat típusok: Dolgozat típusú, Publikáció típusú
Szakdolgozat titkos kezelésének kezdeményezése adatlap - ha a cégnek erre nincs saját nyomtatványa
Szakdolgozat pontozási útmutató
Kari záróvizsga (szakdolgozat/diplomamunka) szabályzat
Záróvizsga tételek: 2017 előtt beiratkozott hallgatók számára, 2017 őszén vagy az után beiratkozott hallgatók számára
A 2024/25. tanév I. szemeszterében szakdolgozók részére:
Természetesen ebben a félévben is lehetőség van kétféleképpen szakdolgozat-témát választani: a hallgató választhatja a tanszék által felkínált témák valamelyikét vagy saját témát hozhat - ezek módjáról, határidejéről a szabályzat, illetve az e-félévi határidőket tartalmazó hirdetmény tájékoztat.
1. Konzulens- és témaválasztás Határidő: 2024. augusztus 21.
A szakdolgozat-készítés első lépése a témaválasztás.
- A témát a hallgatók választják, és a kiválasztott témához keresnek konzulenseket. Belső konzulens elsősorban az Alkalmazott Fenntarthatóság Tanszék dolgozói közül választható, de mindenképpen az egyetem alkalmazásában álljon.
- A megadott témák közül is lehet választani.Téma javaslatok
Külső konzulens megjelölése kötelező! A külső konzulensnek a témában járatos, diplomás szakembernek kell lennie.
A konzulensek a hozott témát módosíthatják, hogy a szakdolgozat tartalmazzon értékes önálló munkát, és valóban elkészíthető legyen.
A szakdolgozat kurzus
Jelentkezés a Neptunon keresztül történik tárgyválasztási időszakban, az előzetes témaválasztáskor megadott belső konzulens kurzusára. Amennyiben még nincs az adott konzulens nevére kurzus kiírva, úgy a tantárgyfelelős oktató kurzusára kell jelentkezni.
A szakdolgozat kurzus teljesítettnek akkor tekinthető, ha a hallgató az előírt konzultációk igazolása alapján (konzultációs lap), mininum elégséges (2) (régi kurzus esetében - NGB_KM099_1 - megfelelt) eredmény bejegyzést kap.
A konzultációs lapot legkésőbb a szakdolgozattal együtt kell elektronikusan leadni a tanszéki titkárságon (puskas.anita@sze.hu).
A kurzus újra-felvétele esetén új témát és konzulenseket lehet választani.
2. Szakdolgozat megírása
A szakdolgozat elkészítésében különösen nagy figyelmet kell fordítani a pontos irodalomkezelésre. A hivatkozások formai követelményeit a Hivatalos tájékoztató részletezi.
[Segédlet az ábrák kezeléséhez]
A szakdolgozat "bekötési" rendjét a kari szakdolgozat közös sablonja szabályozza.
Szakdolgozat titkos kezelése estén a kari ZV szabályzata alapján kell eljárni. A Szakdolgozatok titkos kezelésének kezdeményezését 2024. szeptember 22-ig kell megtenni. Az ezután beérkező igényeket nem áll módunkban elfogadni!
3. Szakdolgozat leadás
A dolgozatot leghamarabb a szakdolgozat kurzus felvételének félévében kell leadni, a leadási határidőt az oktatási dékánhelyettes határozza meg a szorgalmi időszak 4. hetéig.Ebben a szemeszterben: 2024.12.21.
(Keresztféléves MSc-re jelentkezők dolgozatának leadási határideje: 202.11.16-án 12.00 óra.)
A szakdolgozatot egy pdf fájl (egyetemi Könyvtár honlapjára feltöltve) példányban kell beadni. A konvertáláshoz ajánljuk az Adobe Acrobat ingyenes 30 napos próbaverzióját, amely a gyártó honlapjáról letölthető.
Beadás előtt még egyszer olvassa el a Hivatalos tájékoztatót, és ellenőrizze, hogy mindenben megfelel-e a követelményeknek.
4. Jelentkezés záróvizsgára
Záróvizsgára a Neptunon kell jelentkezni a Tanulmányi Osztály által meghatározott határidőig (2024. 11. 21. - 2024. 12.08.) - a kiadott Tanévi időbeosztás is tartalmazza az aktuális időintervallumot (). A záróvizsga várható ideje: 2025. január 27.
A keresztféléves MSc képzésre jelentkezettek számára várhatóan (jelentkezési időszak: 2024. 11. 04. - 2024. 11. 18. ): 2025 január 03.
Még a jelentkezési időszakot megelőzően a TO/FK tájékoztató levelet küld a hallgatóknak a jelentkezés módjáról. Azon hallgatók, akik nem ebben a félévben írják a szakdokgozatukat, a TO/FK honlapjáról tájékozódhatnak.
5. Felkészülés a védésre
A védés a záróvizsga keretén belül történik, a tantárgyi vizsgákat követően. A jelölt 10 percben összefoglalja a szakdolgozatát, elsősorban a saját munkáját ismertetve. A védés Power Point bemutató használatával történik. A védésen használni kívánt PPT bemutató leadási határideje 2025. január 20. (Előrehozott záróvizsgára jelentkezettek esetében a PPT leadási határideje: 2024. december 6.) Javasoljuk a kari ppt sablon használatát.
A védésen a záróvizsga bizottsági tagok számára biztosítunk egy 2-3 oldalas összefoglalót, amelynek segítségével a tagok röviden tájékozódnak a témáról. Ennek elkészítésének és leadásának határideje szintén 2025. január 20. (3 nyomtatott példányban kérjük leadni, valamint elektronikusan kérjük elküldeni a puskas.anita@sze.hu email címre - természetesen a konzulensek jóváhagyása után). Az összefoglaló elektronikus példányát és a (nem titkos) szakdolgzozatok feltöltött példányát a bizottsági tagok részére elérhetővé tesszük a záróvizsga előtti napig. Keresztféléves MSc jelentkezés esetén a határidő 2024.12.16.
A dolgozatot abban a záróvizsga időszakban kell és lehetséges megvédeni, amikor záróvizsgát tesz!
[Tanácsok a védéshez szánt bemutató elkészítéséhez]
6. Felkészülés a záróvizsgára
Záróvizsga tételek a BSc képzésű környezetmérnök hallgatók számára:
- 2017 ősze előtt beiratkozott hallgatók számára: itt
- 2017 őszén, vagy utána beiratkozott hallgatók számára: itt
GYIK
Mikor kezdjem el?
Érdemes a szakdolgozati témaválasztást a lehető legkorábban elkezdeni. Figyelembe kell venni, hogy bizonyos témák kidolgozása több időt vesz igénybe, vagy csak bizonyos évszakban végezhető (pl. vegetáció, élővíz vizsgálata). Érdemes a témát hamarabb kiválasztani, általában a végzést megelőző félév elején. Terepmunkát igénylő szakdolgozat esetén egy nyári szünet essen a kidolgozási időszakba.
A konzulenst is érdemes mihamarabb kiválasztani, több oktató kerete már az előző félévben betelik.
Honnan szerezzek témát?
Érdeklődjön annál a vállalatnál, intézménynél, ahol szakmai gyakorlatát végezte, dolgozott vagy dolgozik. Érdeklődjön a lakóhelye szerinti önkormányzatnál, a területi zöldhatóságoknál ill. nemzeti park igazgatóságnál, erdészetnél, szennyvíztisztítónál ... stb. Konzultáljon olyan oktatóval akinek a kutatási területét érdekesnek találja.
Mik azok az alapkérdések, amit ha nem tudok, akkor megbukok az államvizsgán?
Legtöbb vizsgázó kap legalább egy "IQ" kérdést, amire egy környezetmérnöknek bármikor tudnia kell válaszolni (pl. pH, BOI, KOI, dBA...).
Érdemes tehát a felkészülésbe beiktatni egy olyan rövid összefoglaló áttanulmányozását, amiben a környezetvédelem minden területéről a legfontosabb alapismeretek megtalálhatók. Ilyen például a tanszékünk által írt Környezetvédelem HEFOP jegyzet - BSc-n bevezető tárgy és nem környezetmérnök hallgatók Környezetvédelem (SZV) tárgyának jegyzete, vagy ennek távosok számára kiadásra átdolgozott, rövidített verziója ( Zseni -Pestiné: Környezetvédelem, UNIVERSITAS-GYŐR, 2006).
Miért kell leadni előre a PPT-t? Miért nem elég, ha vizsgára viszem magammal USB-n?
A leadott bemutatókat véleményezzük, javításra van lehetőség. A bemutatókat a védés és az államvizsga gördülékenységének érdekében előre felmásoljuk a védésen használt laptopokra. A védés napján szigorúan tilos bármiféle adathordozót csatlakozatni a laptopokra (USB, CD ..stb), mert az esetleges vírusfertőzés veszélyezteti az egész államvizsgát. Ha valaki mégis előző éjjel álmodja meg, hogy nem jól írta a konzulense nevét a címlapra, az a gépen javíthatja, természetesen a vizsga előtt legalább fél órával jelezze az ilyen igényét a jegyzőnek.
Végzett hallgatóink szakdolgozatai
[ Szakdolgozatok listája témakörök szerint ]